17 ноября 2011

Стратегія ведення справ у суді: власний досвід


Багаторічний досвід ведення судових справ у судах різних інстанцій допоміг нам сформулювати юридичні правила і принципи побудови стратегії ведення судових баталій залежно від того, який процесуальний статус займає клієнт: позивача чи відповідача.

 

Якщо клієнт - позивач у судовій справі

В такому випадку вигідним для клієнта є якнайшвидше вирішення судового спору шляхом застосовуння агресивної тактики.

Вона може включати в себе, але не обмежуючись, наступні дії:

 

1. Змістовне написання позовної заяви з чіткою аргументацією та посиланням на докази

Якщо можливо, необхідно зробити посилання на судову практику касаційної інстанції з розгляду аналогічних справ з обов'язковим додаванням копій таких постанов до позовної заяви. При цьому пропонуємо писати позовні заяви якомога стислішими з наступною структурою:

  1. опис ситуації
  2. посилання на норму закона
  3. висновок

 

Рекомендуємо робити такий крок для економії часу судді на вивчення суті спору та можливості посіяти зерно схильності до точки зору позивача і показати обізнаність його представника, юриста чи адвоката, у судовій практиці, яка склалася з цього приводу.

Рекомендуємо в позовній заяві зазначити максимальну кількість вимог до відповідача. Такий крок також може підштовхнути відповідача піти на поступки щодо предмету спору та запропонувати позивачу вирішити питання миром.

 

2. Присутність всіх учасників судового процесу

або наявність у суду відомостей про вручення сторонам повісток, ухвал про призначення судової справи до розгляду та їх думки щодо суті спору в усній або письмовій формі

Для цього функцію кур'єра доцільно було б взяти на себе позивачу.

В господарському процесі, наприклад, важливо знати, чи:

  • знаходиться відповідач за своєю юридичною адресою, чи за іншою;
  • не ліквідовано відповідача як юридичну особу. 

Такі самі запитання виникають і в інших процесах, тому встановити фактичне місцезнаходження відповідача краще до призначення справи до розгляду в суді, що допоможе, в разі ухилення від отримання судової кореспонденції, особисто вручити йому або його юристу чи адвокату судові документи.

 

3. Приділяти значну увагу роботі з відповідачем поза судовою залою

Найкраще вирішення будь-яких спорів - це заздалегідь обміркований компроміс на користь клієнта. Тому, при особистому контакті з відповідачем або його юристом чи адвокатом, в перервах між судовими засіданнями необхідно прикласти максимум зусиль для визначення сильних і слабких сторін його судової позиції.

Такі знання допоможуть сформулювати умови мирової угоди, на яку може погодитися відповідач. Характер та методи психологічного впливу на опонента можуть бути різними і залежать від

  • його особи,
  • характеру спору 
  • особистих якостей представника позивача.

 

4. Провести раунд жорстких переговорів

Перед фінальним судовим засіданням, коли підсумок вирішення справи не відомий напевно, необхідно провести з відповідачем або його юристом, адвокатом, іншим уповноваженим представником раунд жорстких переговорів.

Потрібно буде показати результат роботи, описаний в пункті 3.

Метою таких переговорів є вигідні або найбільш прийнятні у поточній ситуації умови мирової угоди щодо вирішення судового спору. Вважаємо, що не завадить завжди мати при собі проект мирової угоди, щоб у слушний момент надати його представнику відповідача на підпис, а далі - за правилами процесуального законодавства України.

 

5. Ставка на письмове, ніж усне викладення ваших міркувань

В апеляційній і касаційній інстанціях ми пропонуємо робити більшу ставку на письмове, ніж усне викладення ваших міркувань щодо суті судової справи.

Це обумовлене тим, що частіше рішення в цих інстанціях приймається вже на стадії вивчення матеріалів справи помічниками судді-доповідача до заслуховування думки сторін в залі суду.

Тактику поведінки, коли клієнт є відповідачем, розглянемо в наступній статті.

 


 

Матеріали за темою

Тактика досудового врегулювання спору

Тактика ведення переговорів

Causa iusta (законна підстава) або правосуддя по-українськи

Рішення Європейського суду з прав людини в спорах з оподаткування («Інтерсплав проти України»)

 

Слідкуйте за нами в соціальних мережах

 

Юротат Фейсбук https://twitter.com/jurotat

 

Потрібна допомога юриста або адвоката? Пишіть

 

jurotat@gmail.com

jurotat@gmail.com 

jurotat

 jurotat