Про обов’язковість вказівки ціни товару

Законом України «Про захист прав споживачів» передбачено юридичне право споживача на інформацію про продукцію.

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги).

 

Інформація про продукцію з юридичного боку не вважається рекламою 

Ч. 3 ст. 15 Закону передбачає, щопродавець (виконавець), який реалізує продукцію, повинен обов'язково зазначати ціну кожної одиниці такої продукції або однієї категорії продукції та ціну однієї стандартної одиниці цієї продукції.

Ціна продукції повинна включати в себе всі податки та неподаткові обов'язкові платежі, які відповідно до законодавства сплачуються споживачем під час придбання відповідної продукції.

Ціна товару зазначається за одну упаковку такого товару, а якщо товар поставляється без упаковки - за одиницю вимірювання, яка звичайно застосовується до такого товару.

Відповідно до Інструкції про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання в підприємствах роздрібної торгівлі та громадського харчування, яка затверджена наказом Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі від 04 січня 1997 року № 2 при реалізації  лікарських  препаратів  і  виробів  медичного призначення  через  мережу  аптечних  закладів  ціни  позначаються безпосередньо  на оригінальній  упаковці  виробу.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ:

          Відповідно до п.7 ч.1 ст.23 ЗУ  у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб'єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування, несуть відповідальність за:

відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію - у розмірі тридцяти відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі, коли відповідно до закону суб'єкт господарської діяльності не веде обов'язковий облік доходів і витрат, - у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до Інформаційного листа Вищого Арбітражного Суду Українивід 01.07.96 р. N 01-8/241 «Про деякі питання практики застосування окремих норм чинного законодавства при вирішенні спорів»:

 РОЗМІР ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ господарюючих суб'єктів визначений в ст. 23 ЗУ «Про захист прав споживачів» за зазначені порушення повинен встановлюватись виходячи з вартості партії товару, одержаного для реалізації від поставщика, а не з ціни, за якою господарюючий суб'єкт реалізовує цей товар.


Штрафи за юридичні порушення з вказання ціни


Порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів визначений Постановою КМУ від 17 серпня 2002 р. № 1177, зокрема:

Накладати на суб'єктів господарювання штрафи, мають право:

  • Голова Держспоживінспекції,
  • його заступники,
  • начальники територіальних органів Держспоживінспекції
  • їх заступники.

 

Юридичні рішення про накладення штрафів приймається на підставі відповідних актів перевірки суб'єкта господарської діяльності та інших матеріалів, пов'язаних з цією перевіркою, за наявності порушень, і оформляється постановою за формою, що встановлюється Мінекономрозвитку.

 

Слідкуйте за нами в соціальних мережах

 

Юротат Фейсбук https://twitter.com/jurotat

 

Потрібна допомога юриста або адвоката? Пишіть

 

jurotat@gmail.com

jurotat@gmail.com 

jurotat

 jurotat