Про обов’язковість вказівки ціни товару
Законом України «Про захист прав споживачів» передбачено юридичне право споживача на інформацію про продукцію.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги).
Інформація про продукцію з юридичного боку не вважається рекламою
Ч. 3 ст. 15 Закону передбачає, щопродавець (виконавець), який реалізує продукцію, повинен обов'язково зазначати ціну кожної одиниці такої продукції або однієї категорії продукції та ціну однієї стандартної одиниці цієї продукції.
Ціна продукції повинна включати в себе всі податки та неподаткові обов'язкові платежі, які відповідно до законодавства сплачуються споживачем під час придбання відповідної продукції.
Ціна товару зазначається за одну упаковку такого товару, а якщо товар поставляється без упаковки - за одиницю вимірювання, яка звичайно застосовується до такого товару.
Відповідно до Інструкції про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання в підприємствах роздрібної торгівлі та громадського харчування, яка затверджена наказом Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі від 04 січня 1997 року № 2 при реалізації лікарських препаратів і виробів медичного призначення через мережу аптечних закладів ціни позначаються безпосередньо на оригінальній упаковці виробу.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ:
Відповідно до п.7 ч.1 ст.23 ЗУ у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб'єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування, несуть відповідальність за:
відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію - у розмірі тридцяти відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі, коли відповідно до закону суб'єкт господарської діяльності не веде обов'язковий облік доходів і витрат, - у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до Інформаційного листа Вищого Арбітражного Суду Українивід 01.07.96 р. N 01-8/241 «Про деякі питання практики застосування окремих норм чинного законодавства при вирішенні спорів»:
РОЗМІР ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ господарюючих суб'єктів визначений в ст. 23 ЗУ «Про захист прав споживачів» за зазначені порушення повинен встановлюватись виходячи з вартості партії товару, одержаного для реалізації від поставщика, а не з ціни, за якою господарюючий суб'єкт реалізовує цей товар.
Штрафи за юридичні порушення з вказання ціни
Порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів визначений Постановою КМУ від 17 серпня 2002 р. № 1177, зокрема:
Накладати на суб'єктів господарювання штрафи, мають право:
- Голова Держспоживінспекції,
- його заступники,
- начальники територіальних органів Держспоживінспекції
- їх заступники.
Юридичні рішення про накладення штрафів приймається на підставі відповідних актів перевірки суб'єкта господарської діяльності та інших матеріалів, пов'язаних з цією перевіркою, за наявності порушень, і оформляється постановою за формою, що встановлюється Мінекономрозвитку.
Слідкуйте за нами в соціальних мережах
![]() |
![]() |
![]() |
Потрібна допомога юриста або адвоката? Пишіть
![]() |
jurotat@gmail.com |
![]() |
jurotat |