27 января 2014

НЕРУХОМІСТЬ, ЖКГ. ОГЛЯД СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ЗА ПЕРІОД З 20.01. по 25.01.2014р.

Надаємо увазі юристів та адвокатів огляд судової практики за період з 20.01. по 25.01.2014 року щодо розгляду спорів в наступних правовідносинах:

Повноваження КМДА щодо встановлення цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги

В постанові від 21.01.2014р. по справі №37/106  за позовом ПАТ «Київенерго» до Житлово-експлуатаційного товариства з обмеженою відповідальністю «Оселя» Київський апеляційний господарський суд зазначив, що особливістю виконавчого органу у місті Києві є те, що Київська міська державна адміністрація та виконавчий орган Київради є фактично одним органом, хоча мають різні повноваження та порядок діяльності.

Таким чином, Київська міська державна адміністрація, як виконавчий орган Київської міської ради, наділена повноваженнями органу місцевого самоврядування і як орган виконавчої влади - повноваженнями органу державної влади.

До повноважень Київської міської державної адміністрації як виконавчого органу Київської міської ради, згідно

  • п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги",
  • ст. 20 Закону України "Про теплопостачання"
  • п. 2 ч. "а" ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні",

 

віднесені повноваження встановлювати ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги, тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Відповідно до преамбули та

  • п. 1 Указу Президента України "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" 
  • п. 1 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади,

 

до предмета регулювання цих актів не віднесено акти органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів.

Таким чином, акти Київської міської державної адміністрації, як  виконавчого органу Київради, щодо встановлення цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги не підлягають державній реєстрації.

Аналогічна правова позиція наведена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 11.12.2012 року у справі № К/9991/16573/11.

Поновлення договорів оренди землі, яка знаходиться в державній власності

В постанові від 20.01.2014р. по справі № 5009/4557/12 Вищий господарський суд висловив наступну позицію: необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки.

За відсутності такого рішення зобов'язати цей орган в судовому порядку укласти такий договір або ж його поновити неможливо, оскільки це суперечить вимогам законодавства - відповідно до ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Районна державна адміністрація при здійсненні повноважень власника землі є вільною у реалізації права розпоряджатися землею та вільна у виборі суб'єкта щодо надання йому права користування землею в порядку, встановленому законом.

Таким чином, реалізація переважного юридичного права на поновлення договору оренди земельної ділянки можлива лише за наявності волевиявлення на те сторін, яке з боку уповноваженого органу оформлюється відповідним юридичним рішенням.

 

Матеріали за темою

Тактика досудового врегулювання спору

Тактика ведення переговорів

Causa iusta (законна підстава) або правосуддя по-українськи

Рішення Європейського суду з прав людини в спорах з оподаткування («Інтерсплав проти України»)

 

Слідкуйте за нами в соціальних мережах

 

Юротат Фейсбук https://twitter.com/jurotat

 

Потрібна допомога юриста або адвоката? Пишіть

 

 

jurotat@gmail.com

jurotat@gmail.com 

jurotat

 jurotat